İngilizce Öğrenmek İçin Kendinizi Doğru Mu Yönetiyorsunuz?

27-10-2020 / Seçilenler Dil Dünyası

İngilizce öğrenmek, çoğumuzun bilinçaltında uzun zaman gerektiren bir iş, ve bir diğer çoğumuzun bilinçaltında; çok zor, sıkıcı ve gereksiz olarak sınıflandırılır. İngilizce öğrenmek sadece “Gereksizlik” haricinde, çoğumuzun düşüncesi diye tabir ettiğimiz bu “Çok zor ve sıkıcı” düşünce yapısının %50’si kısmen doğrudur. İnternetten İngilizce öğrenmek elbette biraz zaman gerektirir fakat ne çok zordur, nede sıkıcıdır. Sıkıcılık ve zorluk kavramı da aslında görecelidir.

İngilizce öğrenmek için sıkılgan bir yapınızın olmaması gerektiğinden bahsetmiyoruz. Hepimizin bazı dönemlerde içinde bulunduğumuz durumlara göre sıkılma hissiyatına kapılabiliriz. Eğer bir ders ortamında veya İngilizce öğrenirken Sıkılma hissiyatına kapılıyorsanız bunun başlıca temel beş(5) nedeni vardır. Bu nedenler ;

Ders çalışma aktivite eksikliği,

Planlı çalışma programı eksikliği,

Daha önce alınan eğitim\eğitimler de başarısızlık,

Aşırı yorgunluk, uyku düzensizliği ve düzensiz bir çalışma ortamı,

Aslında tüm bunların tamamını kapsayan DİSİPLİNSİZLİK.

 

İngilizce Öğrenmek İçin Ders Çalışma Düzensizliğinin Üstesinden Gelmek

Ders Çalışma Düzensizliği

 

İnternetten İngilizce öğrenmek istiyorsanız ve yukarıda bahsettiğimiz 1. madde sizi kapsıyorsa, basit pratikler sayesinde bunları ve aslında yukarıdaki maddelerin tamamını düzene sokmak çok kolaydır. Önce belirlediğimiz hedefi ( hedefimiz İngilizce öğrenmek ), bunu unutmayacağız. Sıkılma hissiyatına kapıldığımız anda küçük molalarla bunun üstesinden geleceğiz. İlk aşamalarda vereceğimiz molaların sayısı biraz fazla olabilir, biz hedefimizden sapmayacağız ve plana sadık kalacağız. Hedefimiz “İngilizce öğrenmek”, evet ama İngilizce öğrenmek için küçük bir problemimiz vardı. Bu problemimizin adı “Ders çalışma aktivite eksikliğimiz”.  “Böl, parçala, yönet” sloganını hiç duydunuz mu? Bir çok filme, diziye hatta şarkılara konu olan bu slogan muhteşemdir. Sloganı araştırması da sizdedir, biz konumuza dönelim.

 

Ders Çalışma Aktivite Eksikliğini Böl, Parçala Yönet Yöntemiyle Ortadan Kaldırmak

Böl Parçala Yönet

 

1 . Böl

 

Şimdi İngilizce öğrenmek için güzel bir eğitime başladığınızı varsayalım. İlk zamanlar 45 dakika gibi bir süre eğitim almak veya ders çalışmak sizi zorlayacak, hatta kendinizi biraz daha zorlarsanız farkına bile varmadan yavaş yavaş eğitimin çıkış kapısına doğru kendinizi götürüyor olacaksınız. Eğitimi online sistem üzerinden alıyorsak şanslısınız. Ancak bir kurs ortamında alıyorsanız bu konuda öğretmenleriniz size destek olacaktır. İnternetten İngilizce Öğrenmek için girdiğimiz sistem bize her gün 1 saat çalışmamızı öneriyorsa; sisteme gireceğiz, dersimize başlayacağız, ve sloganımızın 1. Maddesi olan “Böl” ile ilk molamızı vereceğiz.

İngilizce öğrenmek istiyorsak ve eğitim alırken oldukça sıkılgan bir yapımız varsa dersimizi ne yazık ki ilk zamanlar, kısa aralıklarla bölmek zorundayız. Süreyi ilk başladığınız gün 15 dakika ile tanımlamalısınız. İngilizce eğitiminizi 15. dakika uygun bir bölümde durdurun. 5 dakika boyunca ara verin ve farklı bir şeylerle uğraşın. Müzik dinleyin, kahve için, temiz bir hava alın veya ne yapmak istiyorsanız. Ama 5 dakikayı geçmeyin. 1. Gün sadece 15’er dakikada bir bölerek, 5’er dakikalık periyotlar eşliğinde dersinize devam edin.

2. Gün bu süreyi 25 dakikaya çıkartın ve molanızı yine 5 dakika olarak belirleyin. Son olarak ders çalışma sürenizi maksimum 40 dakikaya kadar çıkartın ve 40 dakika sonra en fazla 10 dakika mola verin. 10 dakika molayı geçmemeye özen gösterin. Çok fazla değil 15 gün sonra inanılmaz bir şekilde üzerinizde etkisi olacak ve İngilizce öğrenmek için başlıca probleminiz olan sıkılganlık hissi ortadan kalkacaktır.

 

2. Parçala

 

Sloganımızın 2. Maddesi olan “parçala” 1. Maddeyle birlikte bizim planlı çalışma düzenimizi sağlayacak olan kritik bir maddedir. Bunu bir binayı taşıyan 4 temel kolondan birisi gibi düşünebilirsiniz. Binanın sağlıklı bir şekilde ayakta durabilmesi için kolonlarında sağlam olması gerekir, bu yüzden parçala maddesindeki esas amaç; Planlı bir şekilde 1. Maddeye uyarak ilerlemektir. Parçala maddesi ; İnternetten İngilizce öğrenmek için bizim eğitimlerde öğrendiklerimizi farklı notlarla birleştirmemizdir. Not alarak çalışmak her çalışma stilinde olduğu gibi burada da çok ama çok etkili yöntemdir. Notlarımızı yapışkan kağıtlara, günlük yaşantımızda kullandığımız ve her zaman ulaşabileceğimiz bir bloknota veya telefonumuza olabilir.

Telefon ile İngilizce öğrenmek için not almaya gerek yok, zaten bir dünya kaynak var gibi bir gafa sakın kapılmayın, bunu hiç önermeyiz… Telefonunuza alacağınız notlara ulaşmak veya cebinizde tuttuğunuz bir kağıtta yazılı olan nota ulaşmak; size internetten İngilizce öğrenmek için farklı kaynak arayışlarına girmenizin hem önüne geçecektir hem de size zaman tasarrufu sağlayacak ve bilgi kirliliğinden uzaklaştıracaktır. Plana sadık kalmak her şeyden önemlidir bunu aklınızdan çıkarmayınız.  Almış olduğunuz bu notlar ve plana sadık olmanız halinde çok hızlı bir şekilde İngilizce öğrenebileceksiniz. Eğitim almış olduğunuz sisteme bağlı olmanız, en azından eğitim serinizi tamamlayana kadar önemlidir. Kaynaklardan yararlanmayın demiyoruz burayı dikkatli okuyun. Çünkü Diğer türlü 50 farklı siteden aldığınız aynı eğitimler arasından eleme yapmak zorunda kalabilir ve bilgi kirliliğine yer açabilirsiniz, bunu önermiyoruz.

 

3 . Yönet

 

 İngilizce öğrenmek için kendinizi yönetmek önemlidir, burada “yönetmek” disiplini çağrıştırır. 1. Ve 2. Maddeye bağlı kaldığınız her an kendinizi yönetiyor olacak ve internetten İngilizce öğrenmek için en doğru şekilde hedefinize ulaşıyor olacaksınız. 3. Maddemiz olan “Yönet” sloganımız, izlediğimiz yoldan çıkmaya çalıştığımız her an bizim kendimizi tetiklememiz ve plana sadık bir şekilde kalacak şekilde hareket etme çağrısını oluşturur. Kendimizi yönettiğimiz her an hedefimiz bize biraz daha yaklaşmaktadır.

İzlediğimiz bu yoldan çıkmamamız için mutlaka molalar vermeye özen göstereceğiz, notlar alacağız ve sürekli kendimize hedefimizi hatırlatacağız. Bizim hedefimiz neydi? “Bizim hedefimiz İngilizce Öğrenmek” ve gerçekten İngilizceyi etkili bir şekilde öğrenmek, kalıcı bir şekilde aklımızda yer edinmesini sağlamaktır. İngilizce konuşan hiç kimse sizden üstün değildir bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Sisteminize ve planlarınıza sadık olduğunuz her zaman kazanan siz olursunuz.

 

İnternetten İngilizce Öğrenmek İçin Uygun Sistemi Analiz Etmek

 Analiz

İnternetten İngilizce öğrenmek için elbette bize bir uygun sistem gereklidir, bu sistemin doğruluğunu tespit edebilmemiz için öncelikle sistemin vaatlerini dikkatli bir şekilde okumalı ve önergelerini doğru bir şekilde uygulamalıyız. İngilizce öğrenmek için sistemin kuralları dışına çıkmak, sistemin doğruluğunu analiz edebilmek için oldukça yanlış bir deneyim olur. Biz İngilizce öğrenmek istiyoruz hedefimiz “internetten İngilizce öğrenmek” bu yüzden hafıza teknikleri ile İngilizce öğrenmek üzerine konulara yönlenmeli ve böyle bir sistem üzerinden ilerlemeliyiz.

Hafıza teknikleri ile İngilizce eğitimleri şüphesiz dünya üzerinde sunulan en etkili yöntemlerden sadece birisidir. Hafıza teknikleri ile İngilizce eğitimlerinde internetten İngilizce öğrenmek isteyen bireyler çok kısa sürede hedeflerine doğru bir şekilde ulaşabilmektedirler. Eğer hafıza teknikleri ile etkili bir şekilde internetten İngilizce öğrenmek istiyorsanız Ana sayfada bulunan Hemen Dene linkine tıklayın ve kendinize ücretsiz bir üyelik oluşturup sistemi 1 hafta boyunca deneyin.

 

İngilizce Öğrenmek İçin Diğer İçeriklere Göz Atmak ister misiniz?

 

İngilizce Öğrenmek İçin Online Eğitime Geçin

İnternetten İngilizce Öğrenmek için Pratik Yöntemler

Kursa Gitmeden İnternetten İngilizce Öğrenmek

İnternetten İngilizce Öğrenmek için Etkili Yöntem Araştırmaları

Hafıza Teknikleri ile 10 Haftada İnternetten İngilizce Öğren