Etkili Yabancı Dil Öğrenmene Yolları

28-02-2020 / Elvent YILDIRAN

       Yabancı dil öğrenmeye karar verdikten sonra, yapmaya başlamanız gereken en önemli şeyler doğru öğrenim tekniğini bulmak,  motivasyonunu ve heyecanınızı yüksek tutmak olacaktır.  Doğru eğitim yöntemini bulmak ise sizin üzerinize düşen bir görevdir. Motivasyonu yüksek tutmanız ise, zorlandığınız zamanlarda zorlukları aşmak ve eğitimi devam ettirmek için önem taşımaktadır. Peki, en etkili yabancı dil öğrenme yolları nelerdir? Bu yazımızda sizlerle dil öğrenmek için en etkili 10 yöntemi paylaşacağız.  

 

Yabancı Dil Öğrenme Yolları : 10 Etkili Yöntem

 

Seçilenler E-Learning Sistem

Seçil TÜRKMEN

Kurucu : Seçil TÜRKMEN

Diğer etkili yöntemlerden bahsetmeden önce Seçilenler E-Learning eğitim programının Yabancı dil üzerindeki etkisinden söz edelim.

Seçilenler E-Learning sistem; uzman eğitmenler tarafından geliştirilmiş Hafıza Teknikleri ile yabancı dili ana dil düzeyinde öğreten, üstün ve etkili bir sistemdir.

Sistem; Anadilimizi öğrendiğimiz mantık üzerinden yürütülmektedir. Taklit etme yöntemlerini hafıza teknikleri ile beynimizin algılayabildiği şekilde, kalıcı hafızamıza eklemeyi hedef almaktadır. Hassas teknikler kullanılıp geliştirilmiş doğru algoritmalarla hafızamıza işlemektedir. Bu sayede Hafıza Teknikleri ile yabancı dil öğrenmeyi/konuşmayı 10 hafta gibi kısa bir sürede mümkün hale getirmektedir.

Eğer hafıza teknikleri ile yabancı dil öğrenme konusu üzerinden daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz Hafıza Teknikleri ile İngilizce Öğren adlı makalemizi okumanızı önemle tavsiye ederiz.

Dilerseniz şimdi vakit kaybetmeden BURADAN ücretsiz üyelik oluşturup kendinizi veya sistemimizin üzerinizdeki etkisini test edebilirsiniz.

Sistemin etkisi ve doğruluğu uzmanlar tarafından test edilmiş ve kursiyerlere eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmesinde bir sakınca görülmemiştir. Alınan eğitim sonunda kursiyerlerimiz MEB onaylı sertifikalarını almaktadırlar. 

 

Dil öğrenmek için okulda, evde, çalışma ortamında ya da dışarıda yabancı dil öğrenmeye devam etmeniz ve öğrenme sürecini tüm hayatınıza ortak etmeniz gerekmektedir. Böylece hem sürekli öğrenmeyi sağlayabilir hem de öğrendiklerinizi devamlı olarak pekiştirebilirsiniz.

 

1. İngilizce Oyunlar Oynayın

Ingilizce Oyunlar Oynayın

Keyif alacağınız etkinlikler ile dil öğrenmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Oyun oynamanın da her yaşta eğlenceli bir şey olduğu bilinmektedir. Sevdiğiniz ve keyif alabileceğiniz oyunlara İngilizce öğrenme isteğinizi dâhil edin. Örnek olarak Scrabble oyunu ; yeni kelimeler öğrenmek ve daha önce öğrendiğiniz kelimeleri pekiştirmek için eğlenceli bir oyun olacaktır.

 

Ayrıca oynamaktan keyif aldığınız oyunları İngilizce olarak devam ettirebilirsiniz. Farklı kelime oyunları deneyebilir, İngilizce bilen veya İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınız ile birlikte İngilizce olarak tahmin oyunu, kelime bilme oyunu oynayabilirsiniz. Sizinle birlikte oynayacak kişiler bulamazsanız bile, bilgisayara karşı veya telefona karşı bu oyunları oynayabilirsiniz.

 

2. Müzik Dinlemek

Müzik Dinlemek

Dil öğrenmek için keyif veren aktivitelerden biriside İngilizce müzik dinlemek olacaktır. İngilizce olarak müzik dinleyerek, İngilizce telaffuzları öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar incelendiğinde, öğrenilmek istenilen dilde dinlenecek müzikler, o dilin gramer ve dilbilgisi kurallarını öğrenmek için etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.

 

3. Sürekli Not Almak

 Not Almak

Öğrendiğiniz kelimelerin aklınızdan uçup gitmemesi için, yeni öğrendiğiniz her şeyi not etmeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir yerde karşınıza çıkacak yeni bilgileri, ifadeleri, deyimleri, cümle yapılarını not ederek tekrar edin. Böylece yeni öğrendiğiniz şeylerin uçup gitmesine izin vermeyerek kalıcı olmalarını sağlayın.

 

4. Yabancı Dildeki Siteler, Forumlar ve Sözlükler de Zaman Geçirin 

Sözlük Siteleri

Birçoğunuz kendi dilinizde ki forumlar, sözlükler ve internet sitelerinde vakit geçirmekten ve yeni şeyler öğrenmekten keyif almaktadır. Bu keyfi yabancı sitelere taşımanız, keyifli bir şekilde dil öğrenmenize sebep olacaktır. Ayrıca sözlük ve forumlarda kısa ve basit cümleler günlük konuşma dilleriyle birlikte kurulmaktadır. Bu nedenle dil öğrenmek için fayda görebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır.

 

  5. Film ve Dizi İzlemek

Dizi izle

Yabancı dil öğrenmek için şüphesiz herkesin uyguladığı bir yöntemdir. Yabancı dilde ki ham altyazısız izleyeceğiniz filmler yabancı dil öğrenmek için en etkili yöntemler arasındadır. Bu yöntemle, kullanılan cümlelerin aklınıza yerleşmesini sağlayacak ve telaffuzunu geliştireceksiniz. İlk başlarda hiçbir şey anlayamasanız bile zamanla anlama oranınız artacaktır.

 

 

6.  Okuyun

Okuyun

Yabancı dil eğitimi için; kitap, dergi, hikâye okumak en etkili yöntemler arasındadır.  Yabancı dil seviyenize göre hikâye, dergi, roman veya akademik yazı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem cümle yapılarını öğrenecek hem de yabancı dildeki okuma yeteneğinizi geliştirerek hızlandıracaksınız.

 

Okumaya devam ederken akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz veya yanınızda bulunduracağınız bir sözlük ile bilmediğiniz kelimeleri not almanız ve tekrar etmeniz doğru olacaktır.

 

7. Konuşma Gurupları Oluşturun

Konuşma Grupları

Hemen hemen her yerde yabancı dil öğrenen birçok kişi mevcuttur. Bu kişiler ile sosyal ağlarda bir araya gelerek konuşma gurupları oluşturun. Gurup halinde haftanın belirli günleri bir araya gelerek sırayla kendinizi tanıtın ve Türkçe konuşmadan iletişim kurmaya çalışın.

 

Ayrıca bu kişiler ile akıllı telefonunuz üzerinden toplu mesajlaşma programları ile guruplar oluşturarak devamlı iletişim halinde olun. Öğrenmek istediğiniz dilde gurup olarak mesajlaşın ve sohbet edin.

 

8. Dilin Konuşulduğu Ülkelere Seyahat Edin

Seyehat Edin

Dil öğrenmek için şüphesiz en etkili yöntem o dilin konuşulduğu ülkelere seyahat etmek olacaktır. Bu nedenle maddi imkânlarınız ve zamanınız var ise o ülkeye seyahat edin. O ülkenin dilini, kültürü ile birlikte o dili konuşanlardan öğrenin. Gittiğiniz her yer o ülkenin dilini öğrenmek için bir fırsat olacak. Bol bol pratik yapabileceksiniz.

 

9. Kendi Kendinize Konuşun

 Kendinizle Konuşun

Dil öğrenmek için gerçekten etkili bir yöntemdir. Kendi kendinize düşündüğün şeyleri o dilde ifade etmeye çalışın. Günlük yaptığınız eylemleri o dilde kendinize ifade edin ve eksik kaldığınız yerlerde sözlükten destek alın. Bu şekilde dil öğrenme sürecinizi tüm güne yayacak ve gün boyunca o dil için pratik yapmış olacaksınız.

 

10. Mobil Cihazları Kullanın

Mobil Cihaz Kullanın

 

Cep telefonunuz ve tabletiniz de dil öğrenmek için onlarca uygulama bulunmaktadır. Mobil cihazlarınız da bu uygulamalardan faydalanın. Ayrıca cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerinizin varsayılan dillerini öğrenmek istediğiniz dile çevirerek, kendinizi o dile mecbur bırakabilirsiniz.