Yabancı Dil Eğitimine Ne zaman Başlanmalıdır

25-02-2020 / Elvent YILDIRAN

       Yabancı dil eğitimde ve iş hayatında sürekli karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak yabancı dil bilmenin değeri de her geçen gün artmaktadır. Ebeveynler de bunun farkına varmakla beraber çocukları için dil eğitimi planları yapmaktadır. Peki, çocuğunuz için yabancı dil eğitimine kaç yaşında başlanmalıdır ? Çocuklar kaç yaşında yabancı dil eğitimine hazır olmaktadır ? 

Bu sorular için verilebilecek en faydalı cevap ‘ne kadar erken olması mümkünse’ olacaktır. Çocuklar için 14 yaşına kadar dil eğitimi öğrenme olarak değil de dil edinme olarak adlandırılmaktadır. Yani bu da çocuklar için 14 yaşına kadar alınacak dil eğitimi, ekstra çaba sarf etmeden dil edinmek ve konuşmak anlamına gelmektedir. Çocuklar bu yaşa kadar öğrenecekleri ikinci dili, o dilin kurallarını bilmeden taklit yöntemi ile öğrenmektedir. 

14 yaşından önce öğrenilecek diller beyin tarafından ana dil olarak görülmektedir 

0 – 14 yaş arası bebekler ve küçük çocuklar için hayatlarının her anını öğrenme ile geçirdikleri bir dönemdir. Bu dönemde öğrenilen diller unutulmamaktadır. Çünkü bu dönemde edinilen bilgiler, beynin ana bölgesine kaydedilmektedir. Daha sonraki dönemler de öğrenilen dilleri ise beynin başka bölümlerine kaydedilmektedir. Bu nedenle 0 -14 yaş arasında öğrenilecek diller önem taşımaktadır.

Her çocuk için dil eğitiminin faydalı olduğu bir yaş aralığı bulunmaktadır. Bu nedenle her çocuk için farklı eğitim verilmesi gerekebilmektedir.  

Bebekler ve küçük çocuklar da dil öğrenimi nasıl gerçekleştirilir?

       Henüz Türkçeyi yeni öğrenmekte olan bebeklerin yanında yabancı dilden kelimeler konuşulması gerekmektedir. Bebeklerin yanında İngilizce kelimeler konuşmak, yabancı müzik dinlemek, yabancı film izlemek önemli bir far yaratacaktır. Zamanla Türkçenin yanında o İngilizce kelimeleri de taklit ederek söyleyebileceklerdir. 

 

Bu süreçte, ebeveynlerin iki dili öğretmeye çalışması bebek için kafa karışıklığına neden olacağı hakkında görüşler bulunmaktadır. Bu nedenle bu süreçte çocuğunuz için uzmanlardan destek almanın bu süreci doğru yönetmenizi sağlayacaktır.

 

Konuşmaya başladıktan sonra 3-5 yaş arası döneminde çocuklar için oyunlar ile dil eğitimine başlanabilmektedir. Bu dönemde çocuklar ana dillerini öğrendikleri için iki dilin ayrımını yapabilmektedirler. Kelime haznelerinin gelişmeye başladığını bu dönemde farklı dilleri ve kelimeleri neredeyse ayırt edebilmektedirler. Bu aşamada sizler de ebeveynleri olarak yardımcı olabilir ve çocuklarınız ile birlikte oyunlar oynayabilirsiniz.

 

Çocuğunuzu Doğru Yönlendirin

Dil öğrenimi kaç yaşında başlarsa başlasın doğru yönlendirmeler ile başarılı olarak sonuçlanabilmektedir.

       Dil öğrenimi kaç yaşında başlarsa başlasın doğru yönlendirmeler ile başarılı olarak sonuçlanabilmektedir. Fakat her çocuğun farklı zayıf ve kuvvetli yönleri olduğu için onların ebeveynleri tarafından doğru yönlendirilmesi önem taşımaktadır. Hatta mümkünse bu süreçte çocuklar için uzman dil eğitmenleri tarafından destek alınması çok faydalı olacaktır.

Doğru Karar 

Çocuklarınızın bu dönemde dil öğrenmeye başlamasına karar vermeniz doğru bir karardır. Bu dönemde çocuklarınızı çok iyi yönlendirmeniz, doğru eğitimi veya eğitmenleri bulmanız, sağlıklı bir gelişim yapmaları için önemlidir. Çocuklarınıza bu yaşlarda kazandıracağınız bir dil onlar için en önemli hediye ve bir gelecek olacaktır. Fakat yanlış yöntemler ile çocuğunuzun kafasını karıştırmak kötü bir sonuç olacaktır. Bu sebeple bu dönemde çocuk dil eğitiminde uzman kişiler tarafından alacağınız yardımlar bu sürecin daha faydalı geçmesini sağlayacaktır. 

Seçilenler E-Learning sistem; Hafıza tekniklerini kullanarak dil öğretmeyi hedef almaktadır. Kursiyerlerimizin sistemi doğru bir şekilde bitirmeleri halinde %100 kısa sürede akıcı konuşabileceklerinin garantisini vermektedir. 

Dilerseniz kendiniz için, dilerseniz çocuğunuzun geleceği için Seçilenler E-Learning sistemi ücretsiz deneyebilirsiniz. Kayıt olmak için Ücretsiz Kayıt Ol linkine tıklamanız yeterlidir.