İnglizce Mülakatlarda En Çok Sorulan Sorular

26-02-2020 / Elvent YILDIRAN

       İş başvurusunda kendinizi istediğiniz gibi ifade edememeniz durumunda, görüşmenin olumsuz sonuçlanması beklendik bir sonuç olacaktır. Bu mülakat İngilizce olarak gerçekleşiyor ise işiniz çok daha zor olacaktır. Bu nedenle İngilizce mülakatlara katılmadan önce karşılaşabileceğiniz olağan sorulara hazırlanmanız, mülakatın daha başaralı geçmesini sağlayacaktır. Bu nedenle sizler için İngilizce mülakatlarda en çok hangi sorular soruluyor ve İngilizce mülakatlarda en çok sorulan sorular ve örnek cevapları listeledik. 

 

İngilizce mülakatları birçok kişi tarafından korku ve stres ile karşılanmaktadır. Hatta birçok çalışma adayı tarafından da işe alım sürecinin en zor kısmı olarak nitelendirilmektedir. Bu aşılması gereken son engel olarak nitelendirilen kısımda, sizlere olası İngilizce mülakat sorularını ve nasıl yanıtlayacağınız konusunda vereceğimiz ipuçlarıyla daha kolay atlatacaksınız. Hedeflediğiniz kariyere bu cevaplar ile ulaşabilirsiniz. 

 

İnsan kaynakları departmanı sorumlularıyla gerçekleştireceğiniz İngilizce işe giriş görüşmelerinde karşınıza çıkabilecek sorular ve verebileceğiniz cevapları listeledik. İşte İngilizce mülakatlarda en çok sorulan sorular ve verilebilecek cevaplar… 

 

1. Tell me about yourself

Bana kendini anlat

 

Muhtemelen her mülakatta karşılaşacağınız bir giriş cümlesidir. ‘ Bana kendini anlat ‘ sorusunu İngilizce olarak ‘Tell me about yourself ‘ olarak yönlendirilecektir. Bu soruda kısa ve öz aynı zamanda etkili bir cevap vererek cevaplandırmanız faydalı olacaktır. Bu soru ile beklenen cevaplar; okuduğun bölüm, işe olan ilgin, okul hayatın ile ilgili önemli noktalar, bu işi istemenin nedenidir. 

*** Üniversitesi *** bölümü mezunuyum.  Üniversite hayatımda birçok kulüpte aktif olarak yer aldım. İkili iletişimlerde başarılı birisiyim. Üniversite de okuduğum bölümü isteyerek seçtim ve bitirdim. Bu iş için kendimi yetkin görüyorum ve kariyer yapmayı hedefliyorum.

 

2. What are some of your weakness? 

Mülakatların vazgeçilmez sorularından birisi de olumsuz yönlerin, zayıflıkların nelerdir sorusudur. Hazırlıksız olarak gidildiğinde bu soruyu cevaplandırmak gerçekten zor olmaktadır. Bu soru ile mülakattaki kişinin hayatıyla veya iş hayatıyla ilgili zayıf bulduğu yönlerinden biri veya birkaçını paylaşmasını hedeflemektedir. Herkesin zayıf yönleri olduğunu düşünmek gerekirse bu soruya ‘yok’ gibi bir cevap vermek görüşmeye olumsuz bir hava katacaktır. Bu soruyu cevaplandırırken iş hayatınızı çok kötü etkilemeyecek ve çözülebilecek hatta çözmeye çalıştığınız bir zayıf yönünüzü belirtmeniz daha doğru olacaktır.

 

Üniversite hayatımda kalabalık karşısına çıkarak konuşmak konusunda başarılı değildim. Kalabalık karşısında konuşmak istediğim cümleleri unutabiliyorum. Bu durumu yenmek için ise bir eğitim alıyorum. Yakın zamanda güçlendirmeyi hedefliyorum.

 

3.What are your strengths?

Mülakat sorularının temel parçalarından birisi de ‘güçlü yanların ne ‘ sorusudur. Bu soruda adayların, yapmakta başarılı olduklarını düşündükleri özelliklerini söylemeleri beklenmektedir. Sosyal hayatınız ve iş hayatınız ile ilgili birkaç güçlü özelliğinizden bahsedebilirsiniz. 

 

 

Çalışma disiplini olan ve planlı çalışan birisiyim. Ayrıca çalışmayı severim. Görev ve sorumluluklarımı büyük bir titizlikle yapmaya çalışırım. Verilen işleri zamanında ve kusursuz olarak yapmayı hedeflerim. Çünkü detaylara oldukça önem veren bir karaktere sahibim...

 

 

 

4. What can you do for this company?

 

Mülakatlarda hem Türkçe hem de İngilizce olarak sıkça karşıya çıkan sorulardan biriside ‘ Bu şirket için ne yapabilirsin? ‘ sorusudur. Bu soruyu cevaplarken şirketin faaliyet alanlarına uygun olduğunuzu ve şirketin çalışma konularına ilgi alanlarınıza uygun olduğunu belirtmeniz faydalı olacaktır.

 

Şirketin faaliyetlerini günlük hayatımda da takip etmekteyim. Bu şirkette çalışmak ve başarılı olmak en büyük hayallerim arasında. Bir işte başarılı olabilmek için o işe ilgi duymam gerekiyor. Bu işe duyduğum ilgiden dolayı da başarmamak için hiçbir nedenim yok. Bu sebeple bu işe alınırsam firmanıza fayda sağlayacağımı düşünüyorum. 

 

5. What major problem have you had to deal with recently? How did you handle it?

 

İş yerlerinde sizden beklenen en büyük kabiliyetlerden birisi problemleri çözme yeteneğinizdir. Bu nedenle mülakatta, iş yerinde karşınıza çıkan en büyük sorun ve bunu nasıl çözdüğünüz gibi bir soru karşınıza çıkması muhtemeldir. 

 

Daha önce çalıştığım yerde müşterimizi olumsuz etkileyecek bir takım sorunlar yaşanmıştı. Acil müdahale gerektiren bir konuydu. Bu sorunun çözümü için yönetici ve iş arkadaşlarımla birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı sonucunda müşterilerimize …………………………………. konularında bir takım çözümler sunduk. Böylece yaşanan sorunu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturduk.

 

6. Do you work well under pressure?

 

İş yerlerinde teslimat süreleri ve siparişlerin veya işlerin yoğun olduğu süreler göz önünde bulundurularak stres altında çalışma yeteneğiniz sorulmaktadır. Bu soruya sakin bir şekilde stresin ve baskının sizin çalışma düzenini etkilemediğini ve bu süreçte planlı olarak çalıştığınızı aktarın.

 

Daima işlerimi planlı bir şekilde yapmaktayım. Daha önceki çalıştığım işte ise işlerin yoğun olduğu dönemler ve teslimat sürelerinin kısıtlı olduğu sürelerde tecrübeli olarak iş planımı aksatmadım. Planlı ve özverili çalışma düzenime sadık olarak baskı yaşanan dönemlerde iş akışıma herhangi bir olumsuzluğu yansıtmamaktayım.

 

7. Can you give me ten  words that best describe you?

 

İş yerlerinde kendinizi tanımlayacak en uygun 10 kelime istenilebilmektedir. Bunların iş hayatında sizi başarıya sevk edecek kelimelerden oluşması gerekmektedir.

 

Öğrenmeye açık, sosyal, grup çalışmasına yatkın, planlı, çalışkan, iletişim yetenekleri iyi, mantıklı, hızlı öğrenen, hevesli, disiplinli

 

8. Why did you leave your last job ?

 

İş başvurusu yaptığınız şirketler tarafından merak edilen sorulardan biriside son işinizden neden ayrıldığınız olacaktır. Bu soruyu cevaplarken önceki işinizde yaşadığınız olumsuzlukları dile getirmemeniz iş başvurunuz için daha olumlu bir hava katacaktır.

 

 

Yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Şirketin büyümesiyle birlikte kariyerimi ilerletebileceğim ortak bir iş aramaktayım. Bu nedenle farklı işler yapmayı ve yeni pozisyonları değerlendirmeyi hedeflediğim için iş değişikliği yapıyorum.

 

9. Tell us about your education

 

Tarafınıza eğitimin hakkında bilgi ver gibi bir soru yöneltilirse, okul hayatınız ve o iş için aldığınız tüm eğitimlerden bahsedebilirsiniz.

 

…. Üniversite …. Bölümü mezunuyum. Üniversite de … not ortalaması ile mezun oldum. Üniversite eğitimimde …. Ve … gibi firmalarda staj yaptım. Ayrıca mesleki yeterlilik için …. Ve …. Eğitimlerini aldım.

 

Seçilenler E-Learning Sistemin yukarıdaki örnek içeriği yorumlamaktaki amacı nedir?

 

Yayınlamış olduğumuz tüm makaleler, videolar veya tüm içeriklerimizde Hafıza Tekniklerini Etkili kullanarak 10 Haftada İngilizce Konuşmanın Mümkün olduğunu söylemekteyiz. Bahsi geçen mülakat soruları karşınıza çıkabilir belkide hiç çıkmayabilir. Fakat sizlerde iyi biliyorsunuz ki Ingilizce dili dünyanın ortak anlaşma dilidir. Bu nedenle ingilizceyi öğrenmek isteyen her kişinin, kolaylıkla sıkılmadan, keyifle öğrenebileceği bir sistemi(Seçilenler E-Learning) uzman eğitmenler tarafından geliştirdik ve her geçen gün dahada geliştirmekteyiz.  Sistemimize kayıt olan kursiyerlerimiz, sistemi aksatmadan dersleri takip etmeleri halinde 10 hafta gibi kısa bir sürede ingilizceyi %100 konuşabilmektedirler. Bunu dilerseniz kurumumuza gelip görebilir, dilerseniz Online Eğitim yardımıyla yapabilirsiniz. Böylece yukarıdaki sorular ve çok daha fazlası artık sizin için “hello” der gibi basit bir hale gelmiş olacak. İngilizce Dilini hiç sıkılmadan, eğlenerek öğrenmek istemez misiniz? Sistemimize ücretsiz kayıt olmak için Seçilenler E-Learning Ücretsiz Kayıt linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca sistem hakkında detaylı bilgi almak isterseniz : 0541 244 09 91 numaralı iletişim hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.