Hafıza Teknikleri ile Ingilizce Öğrenmenin Önemi

28-02-2020 / Elvent YILDIRAN

Hafıza Teknikleri ile ingilizce öğrenmenin Önemi

Antik Yunan ve Roma zamanlarında Hafıza tekniklerinin kullanım amacı, kayıt ortamının azlığını telafi etmekti. Sürekli ihtiyaç duyulan bu tekniğe imparatorlar tarafından oldukça önem veriliyor ve asla duyulmaması için büyük bir çaba gösteriliyordu. Ancak hafıza tekniklerinin önemi yayılmaya çoktan başlamış, bu tekniği öğreten/duyuran kişiler o dönemlerde büyük cezalar almıştırlar. Ancak bu bilgi daha fazla gizlenememiştir ve günümüze kadar yayılmıştır...

Basit bir örnek vermek gerekirse; Hafızanızı bir kas gibi düşünebilirsiniz... Güçlü kalması ve gelişmesi için düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Ne kadar fazla egzersiz yaparsanız, o kadar güçlü olur. Doğru stratejiler ve tutarlı sıkı çalışma ile Hafıza Teknikleri ile Ingilizce öğrenmenin önemini hem anlayacak, hemde siz anlamaya henüz yeni başlamışken öğrenmeye istekli olduğunuz dilden çoktan verim almaya başlamış olacaksınız.

Ingilizce dili olsun Rusça dilii olsun veya Almanca dili olsun, hiç farketmez... Yabancı diller hafıza tekniklerinin kullanımı için en ideal konu alanıdır. Ve bir yabancı dil öğrenmek hafızayı geliştirir. Kelime öğrenme süreci esasen bir ilişki meselesidir. Başlangıçta anlamsız hece koleksiyonunun görme duyma ve beyin ilişkisi sağlanarak öğrenilmesi gerçekleştirilen Hafıza Tekniklerini etkili kullanmak olarak adlandırırz.

Tam olarak şunu söylemek istiyoruz ; Genel olarak bu teknik tekrarlanarak gerçekleştirilir. Kelimeyi kendi anadilimizde ve yabancı dilde zaman aşımlarını doğru kullanarak terkar ettirerek. İşte hepsi bukadar. Bu makaleyi okuyunca Hafıza Teknikleri ile ingilizce öğrenmenin önemini, yada hafıza teknikleri ile farklı bir yabancı dil öğrenmenin çok kolay olduğunu anlayacaksınız.

 

Öğrenme Tarzınız Anımsatıcı Kullanımınızı Nasıl Etkiler

İnsanların öğrenme biçimleri, bilgi depolamak için kullanmayı düşünmeleri gereken anımsatıcıları etkiler.

Üç ana öğrenme stili:

• görsel

• işitsel

• kinestetik

Hiç kimse stillerden birini kullanmaz ve öğrenme stillerinde genellikle önemli bir çakışma vardır. 

Görsel Öğrenenler

Görsel Öğrenenler

Görsel öğrenenler en etkili şekilde yazılı bilgi, notlar, diyagramlar ve resimlerle ilgilidir. Tipik olarak, ayrıntılı notlar alamadıkları bir sunumdan memnun olmazlar - görsel bir öğrenci için yazılı olarak görülmedikçe bir ölçüde bilgi mevcut değildir. Bu yüzden bazı görsel öğrenciler önlerindeki masaya ders notları yazdırdıklarında bile not alacaklardır. Görsel öğrenenler yazılı iletişimde, sembol manipülasyonunda vb. En etkili olma eğilimindedir.

Görsel öğrenenler nüfusun yaklaşık% 65'ini oluşturmaktadır.

İşitsel öğrenenler

işitsel öğrenme

İşitsel öğrenciler en etkili şekilde konuşulan kelimeyle ilgilidir. Bir dersi dinleme ve daha sonra notlar alma veya basılı notlara güvenme eğiliminde olacaklardır. Sıklıkla yazılan bilgilerin duyuluncaya kadar çok az anlamı olacaktır.

işitsel öğrencilerin yazılı bilgileri yüksek sesle okumalarına yardımcı olabilir. İşitsel öğrenenler karmaşık konuşmacılar olabilir ve hukuk veya politika gibi konularda etkili bir şekilde uzmanlaşabilirler.

İşitsel öğrenciler nüfusun yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır.

Kinestetik Öğrenciler

Kinestetik öğrenciler

Kinestetik Öğrenciler dokunma ve hareket ve boşluk yoluyla etkili bir şekilde öğrenir ve taklit ve uygulama ile becerileri öğrenir. Ağırlıklı olarak kinaestetik öğrenenler yavaş görünebilir, çünkü bilgi normal olarak öğrenme yöntemlerine uygun bir tarzda sunulmaz. Kinestetik öğrenenler nüfusun yaklaşık% 5'ini oluşturur.

Öğrenme Stillerinin Bellek Sonuçları

Bu üç ana öğrenme stili herkeste mevcuttur. Eğer bu üç öğrenme stilini eşit oranda kullanırsanız tam konsantrasyon sağlamış olursunuz ve en nitelikli öğrenmeyi gerçekleştirmiş olursunuz. Anımsatıcılar hakkındaki çoğu literatür,  öğrenme stillerine görsel bir yaklaşım olduğunu varsaymaktadır. Anımsatıcıların görsel olarak çekici ve akılda kalıcı olması önerilir. İşitsel veya kinaestetik öğrenen biriyseniz, görüntülere yapılan bu vurgunun etkisiz hatırlanmaya yol açtığını görebilirsiniz. Bu durumda, öncelikle görsel hafızanızı geliştirici egzersizler yapmayı deneyin: işitsel bir öğreniciyseniz, anımsatıcılarınızı oluşturmak için işitsel ipuçlarını kullanın. Kinestetik öğrenen biriyseniz, eylemleri gerçekleştirdiğinizi veya araçları bellek tekniklerinin temeli olarak kullandığınızı hayal edin. Eğer buraya kadar geldiyseniz Hafıza teknikleri ile ingilizce öğrenmenin önemini sizde biliyorsunuz veya iyi anlamış olmalısınız 😊

 

Hafıza Teknikleri ile Etkili Öğrenmek İçin Anımsatıcıları Kullanmak

Mesela bir telefon numarasını hatırlamak için anımsatıcı kullanmak, örneğin bir görüntü veya hikaye oluştururken, anımsatıcıyı daha unutulmaz kılmak için aşağıdaki şeyler kullanılabilir:

• Olumlu, hoş görüntüler kullanın. Beyin genellikle hoş olmayanları engeller.

• Görüntünün önemli kısımlarının boyutunu abartın

• Mizah kullanın (belki de 2. maddeyle bağlantılı)! Komik veya tuhaf şeyleri hatırlamak normal olanlardan daha kolaydır.

• Benzer şekilde Komik tekerlemeleri unutmak çok zordur.

• Semboller (örn. Kırmızı trafik ışıkları, işaret parmakları vb.) Anımsatıcılarda kullanılabilir ve oldukça etkilidir.

• Canlı, renkli görüntüler hatırlamak sıkıcı olanlardan daha kolaydır.

• Bilgileri kodlamak veya bir görüntüyü giydirmek için tüm duyuları kullanın. Anımsatıcınızın resimler, sesler, kokular, zevkler, dokunma, hareketler ve duygular içerebileceğini unutmayın.

• Bir görüntüye üç boyut ve hareket getirmek görüntüyü daha canlı hale getirir. Hareket, dernek akışını korumak için kullanılabilir veya eylemleri hatırlamaya yardımcı olabilir.

• Bu yerlerin arka planlarına sahip farklı yerlerde benzer anımsatıcıları bulun. Bu, benzer görüntüleri ayrı ve tartışmasız tutmaya yardımcı olacaktır.

Önemli olan, anımsatıcının hatırlanan şeyle açıkça ilgili olması ve ne zaman düşünürseniz açıkça hatırlanacak kadar canlı olması gerektiğidir.

 

Seçilenler E-Learning Fotografik Hafıza Teknikleri ile ingilizce Öğrenme Eğitimi

Seçilenler E-learning Company Owner

Company Owner : Seçil TÜRKMEN

 

Sitemizi en az bir defa incelediyseniz sizde biliyorsunuzki amacımız Hafıza Teknikleri ile Ingilizce – Rusça öğretmek. Ve genelde paylaştığımız tüm içeriklerimizde Hafıza tekniklerinin doğru kullanım amacını önemle izah etmeye çalışmaktayız. Seçilenler E-Learning sistem hafıza teknikleri üzerine uzman eğitmenler tarafından geliştirilmiş ve her geçen gün geliştirilmektedir. Kendi ana dilimizi öğrendiğimiz mantıkla hareket eden bu sistemde, önce konu hafıza teknikleriyle anlatılır, anlatılan tüm kelime ve cümleler sesli ve görsel olarak Fotografik Hafıza Teknikleri ile 6 farklı şekilde tekrar edilirek ders çalışma sitresi olmadan sonsuz hafızaya kodlanır. Beynin her iki lobunu aktif olarak kullandıran bu egzersizler ‘’öğrenme-okuma-dinleme-yazma-çeviri’’ egzersizleridir ve katılımcı subliminal olarak tüm öğrenme stillerini eşit kullanmayı deneyimler ve hayatına geçirir. Bu egzersizler katılımcının dikkat ve konsantrasyonunu arttırır ve öğrenme kabiliyetini geliştirir. Böylece katılımcının farkında olmadan ve sıkılmadan anlatılan tüm cümleleri kalıcı olarak öğrenmesini sağlar. Görme duyma ve beyin ilişkisi kurularak tam öğrenme sağlayan bu sistem de tüm konular film replikleri ilgili dilde dizi filmler ve şarkılarla desteklenir, ayrıca katılımcı her hafta sonunda dünya klasikleri olan sesli kitapları okurken hem dilini geliştirmiş olur hem de kültürünü. Eğer sizde kısa sürede sıkılmadan anadiliniz seviyesinde ingilizce öğrenmek istiyorsanız Ücretsiz Kayıt Ol linkimize tıklayarak sisteme ücretsiz kayıt olabilir Fotografik Hafıza Teknikleri ile etkili dil öğrenme serüvenine ilk adımınızı atabilirsiniz...