Etkili İngilizce Öğrenmek İçin 13 İpucu

27-06-2022 / Seçilenler Dil Dünyası

İyi derecede İngilizce bilmek için İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak zorunda değilsiniz. İngilizce öğrenme yönteminiz konusunda akıllıysanız, kendi şehrinizi terk etmeniz bile gerekmez. Şehrinizden ayrılmadan İngilizcenizi geliştirmek ve Etkili İngilizce Öğrenmek için 10 ipucu adlı içeriğimizden yararlanın.

 

1 -  Kendinizi İngilizce ile çevreleyin

 

Kendinizi İngilizce ile çevrelemek için İngilizce konuşulan bir ülkede olmanıza gerek yoktur. Alışveriş listenizi yazmak, gazete okumak, radyo dinlemek, İngilizce bir günlük yazmak veya işe giderken cep telefonunuzda İngilizce dinlemek gibi İngilizceyi evde günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenin yollarını bulun. Unutmayın İngilizce öğrenmek ancak kendimizi o dile adapte etmekle mümkündür.

 

2 – İngilizce Konuşan Arkadaşlar Edinin

 

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamasanız bile, yakınlarda muhtemelen çok sayıda yabancı yaşamaktadır. Anadili İngilizce olan kişilerle tanışmanın yollarını bulun: yabancı bar ve restoranlara gitmek, spor ve sosyal kulüplere katılmak veya dil alışverişi düzenlemek. Hatta dünyanın her yerinden İngilizce konuşan kişilerle tanışmak için yerel bir turistik mekanda rehber olarak gönüllü olabilirsiniz.

 

3 - Çalışma ortakları bulun

 

İngilizcenizi geliştirmek için yabancı arkadaşlara gerek yoktur. Bir çalışma ortağı bulun veya arkadaşlarınızla bir İngilizce ortamı oluşturun ve İngilizce konuşmak için düzenli olarak toplanın. Birbirinizi motive edebilirsiniz ve başkalarına problemleri konusunda yardımcı olarak öğreneceksiniz. İngilizce öğrenmek için İngilizceye hevesli arkadaşlarınızla etkinlikler düzenlemeniz çok yararlı olacaktır ve bu sayede hızlı adımlarla bu yolda ilerleyebileceksiniz.

 

4 - İngilizce Öğrenmek İçin Yabancı Kaynakları Kullanın

 

Sadece ders kitaplarından İngilizce öğrenmek sıkıcı olabilir. Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından yazılmış ve İngilizce konuşan kişiler tarafından yazılmış metinleri okumaya çalışın. İlk başta bir zorlanma olacak, ancak zamanla anlamaya başladığınızı fark ettiğinizde bu süreç verimli olacaktır. İngilizce kitap veya dergi bulamazsanız, her gün İngilizce haberleri okumak için interneti kullanın. Seçilenler Dil Dünyası Ücretsiz İngilizce kaynaklarına bir göz atın ve ücretsiz İngilizce eğitimimizle yeteneklerinizi kontrol edin, eğlenceli testler yapmayı deneyin, sistemimizden İngilizceyi öğrenin ve 10 haftada akıcı bir şekilde İngilizce konuşun.

 

5 - Aktif Olun

 

Aktif olun ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Sohbet odalarına veya forumlara katılın, çevrimiçi İngilizce kursuna katılın veya farklı kültürleri öğrenirken İngilizce pratik yapmak için bir mektup arkadaşı bulun. Sosyal medya ile dünyanın her yerinden arkadaşlarınızla iletişimde kalmak her zamankinden daha kolaydır.

 

6 - Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin

 

Kendinize eğitim için bir neden verin: terfi almak, yabancı meslektaşlarınızla konuşabilmek, yurt dışında okumak veya bir sonraki tatilinizi İngilizce konuşulan bir ülkede geçirmek ister misiniz? Kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve ilerlemenizi takip edin. İnternetten İngilizce öğrenmek için milyonlarca veri elinizin altında sizi bekliyor ve siz bunun çok iyi farkındasınız.

 

7 – İngilizce Öğrenmek İçin İngilizceyi Konuşanlardan Duyun

 

Her şeyi anlamasanız bile normal hızda İngilizce konuşarak kulağınızı alıştırın. Ayrıca, yazılı şeyleri görmeden dinleme alıştırmaları yapın ve orada ilginç veya olağandışı kelimeleri yakalamak için birkaç kez dinlemekten korkmayın. Online ücretsiz İngilizce bulmak gerçekten kaliteli işler çıkaran kurumlar bulmak zordur bu nedenle bu aşamada oldukça dikkatli davranın. İnternetten İngilizce öğrenmek için ve kısa sürede İngilizce öğrenmek için telaffuz probleminin ortadan kaldırılması gerekir, bunun için İngilizceyi öğrenirken dili konuşanlardan dinlememiz önem taşımaktadır.

 

8 - Yeni kelimeler öğrenmenin eğlenceli yollarını bulun

 

Şarkı söylemekten hoşlanıyorsanız, en sevdiğiniz İngilizce şarkılar için kelimelere bakın. Ya da ne gördüğünüzü hatırlıyorsanız, küçük yapışkan notlarına yeni kelimeler yazın ve onları evinize yapıştırın. Komik örnek cümleler oluşturun veya hatırlamanıza yardımcı olmak için yeni kelimelerin yanına küçük resimler çizin.

 

9 - Kültürler hakkında bilgi sahibi olun

 

İngilizce konuşulan ülkelerin insanları ve kültürü hakkında bilgi edinin. Bir dil öğrenmek sadece dilbilgisi ve kelime dağarcığıyla ilgili değildir; aynı zamanda konuşmanın yanı sıra farklı düşünme biçimlerine sahip insanlarla iletişim kurmakla da ilgilidir!

 

10 - Ne yaparsanız yapın eğlenin

 

Bir dil öğrenmek zaman gerektirir, ancak internetten İngilizce öğrenmek için bu çalışmalardan zevk alıyorsanız bu dile sadık kalabilirsiniz. Oyun oynayın, çapraz bulmaca yapın, şarkı söyleyin, çizgi roman okuyun ve hata yapma konusunda fazla endişelenmeyin, hata yapmak İngilizce öğrenmek için genellikle en iyi öğrenmenin yoludur.

 

11 - Kendi İngilizce kütüphanenizi oluşturun

 

Önceden evde bulunan ders kitaplarına ve diğer materyallere göz atın. Bu kaynaklardan hangilerini hala yararlı veya ilginç bulduğunuza karar verin ve bunları “İngilizce köşenize” koyun. Şimdi kütüphanenizde eksik olanları düşünün. Koleksiyonunuz aşağıdaki gibi zenginleştirilmelidir.

 

·        İyi bir dilbilgisi ders kitabı (örn . Kullanımda İngilizce Dilbilgisi )

·        Genel İngilizce ders kitabı (örn. Stage-1 )

·        Okuma materyali seçimi (kitaplar, dergiler, basılı gazete makaleleri, vb.)

·        İki dilli ve Türkçe-İngilizce sözlükler

·        Referans kitaplar: devimsel fiiller, deyimler ve diğer daha gelişmiş kelimeler

Çevrimiçi kaynaklar: en iyi ESL web siteleri, YouTube kanalları, Facebook grupları, müzik, filmler, sesli kitaplar, podcast'ler, e-kitaplar ve PDF'ler.

 

12 – İngilizce altyazılı orijinal filmleri izleyin Filmleri

 

İnternetten İngilizce öğrenmek istiyorsanız, dizi ve filmlerden yararlanmak zorundasınız.

ilk kez İngilizce izlemeye başladığınızda, kendi dilinizde daha önce gördüğünüz bazı başlıkları seçmek iyi bir fikirdir. Hikayeye aşina iseniz, % 100'ü İngilizceyi anlamaya odaklayabilirsiniz. Beğenebileceğiniz  popüler filmler için Google aramalarını yapın: “* film izle * bedava film izle”. İngiliz İngilizcesi öğreniyorsanız, İngiltere'deki en iyi 100 filmin listesine göz atın.

 

13 - Sesli kitapları çevrimiçi keşfedin

 

İnternetten İngilizce öğrenmek için kiptalar şarttır, ingilizce kitap okumakta zorlanıyorsanız, sesli kitap sizin için doğru olabilir! İndirilebilir e-kitapları ve sesli sürümleri bulmak için Google'da "çevrimiçi ücretsiz sesli kitap" araması yapın. Bunların çoğu gönüllüler tarafından amatör kayıtlar olacak, ancak kalite genellikle çok iyi. Mümkünse, kitabın basılı bir sürümünü edinin, böylece sesi takip etmek ve kurşun kalemle notlar almak için kullanabilirsiniz. ESL-bits.net,  iki okuma hızı seçeneği ile ücretsiz ekran okuma sesli kitap koleksiyonuna sahiptir . İlgilendiğiniz başlığı tıklayın, “Kitap dizinine git” i seçin ve ardından okumaya başlamak için bölüm numarasını seçin. Ses sürümleri sayfanın üst kısmındadır.